Na czym polega kinezyterapia indywidualna

Na czym polega kinezyterapia indywidualna
Kinezyterapia indywidualna

Kinezyterapia to z języka greckiego leczenie ruchem. Podstawą terapii są ćwiczenia, które pomagają odzyskać całkowitą lub częściową sprawność. Ten sposób leczenie sprawdza się w bardzo wielu schorzeniach, ponieważ poprawia pracę nie tylko układu ruchu, ale całego organizmu. Kinezyterapia indywidualna dostosowana jest do potrzeb konkretnego pacjenta.

Leczenie ruchem

Kinezyterapia wykorzystuje lecznicze właściwości ruchu. Terapia kojarzona jest szczególnie z urazami, powrotem do pełnej sprawności po kontuzjach, jednak to nie jedyne jej zastosowanie. Ruch korzystnie wpływa na wiele układów, opóźnia procesy starzenia.

Kinezyterapia wykorzystywana jest m.in. w leczeniu chorób układu:

  • ruchu,
  • nerwowego,
  • krążenia,
  • oddechowego,
  • moczowo-płciowego,
  • pokarmowego.

Leczenie ruchem polega na wykonywaniu zaleconych ćwiczeń. Zabiegi można podzielić na miejscowe i ogólne. Miejscowe polegają na wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych w chorobowo zmienionym, uszkodzonym miejscu. Niektóre aktywności nie wymagają udziału pacjenta (ćwiczenia bierne), wykonuje je fizjoterapeuta lub specjalistyczny sprzęt. Przy innych konieczne jest współdziałanie (ćwiczenia czynne) z terapeutą. Są też ćwiczenia mieszane, podczas których pacjent czynnie współpracuje z rehabilitantem, np. rozluźniając lub spinając mięśnie podczas aktywności. Zabiegi ogólne angażują różne części ciała, także te niezmienione chorobą. Można tu wymienić m.in. gimnastykę poranną, aktywności w wodzie, ćwiczenia rozluźniające i tzw. ogólnokondycyjne.

Kiedy warto skorzystać z kinezyterapii

Stare porzekadło mówi, że ruch to zdrowie i choć brzmi to banalnie, jest to prawda. Kinezyterapia z powodzeniem stosowana jest w terapii narządów ruchu, pomaga w odzyskaniu całkowitej lub częściowej sprawności. Ćwiczenia świetnie poprawiają ogólny stan pacjenta. Szczególnie pomocna jest fizjoterapia geriatryczna, która zwiększa sprawność osób starszych. Należy przy tym pamiętać, że ćwiczenia muszą być wprowadzane stopniowo przy asyście terapeuty. Aktywność nie może być także zbyt uciążliwa i monotonna dla pacjenta. Jednak doświadczony rehabilitant potrafi dosłownie „postawić pacjenta na nogi” albo przynajmniej zwiększyć jego sprawność.

Kinezyterapie dla osób starszych

Ćwiczenia ruchowe poprawiają wydolność organizmu osoby starszej. Długie unieruchomienie zwiększa ryzyko zapalenia płuc, które u pacjentów geriatrycznych może prowadzić do śmierci. Systematyczna aktywność zwiększa także sprawność układu krążenia. Kinezyterapia w przypadku zwyrodnień poprawia zakres wykonywanych ruchów, usprawnia mięśnie oraz przeciwdziała przykurczom. Fizjoterapia stosowana jest także u pacjentów chorych na Alzheimera, dla których jak najdłuższe utrzymanie sprawności jest szczególnie ważne. A u osób po udarach leczenie ruchem przywraca całkowitą lub częściową sprawność. Bardzo często osoby starsze, które przeszły zabiegi, operacje lub były długo hospitalizowane, wymagają zastosowania rehabilitacji.

Podsumowując, kinezyterapia ma szerokie zastosowanie szczególnie w przypadku seniorów. Osoby starsze często cierpią na kilka schorzeń, a także mają nadwagę. Poprawę jakości i wydłużenie czasu ich życia może zapewnić kinezyterapia. Z pozoru proste ćwiczenia usprawniają fizycznie i psychicznie pacjentów geriatrycznych. W dobrych domach opieki leczenie ruchem to już rutyna.