Dom opieki dla osób z demencją

Dom opieki dla osób z demencją
dom opieki dla osób z demencją

Nie zawsze możliwe jest sprawowanie opieki nad chorym. Nie można przecież zrezygnować z pracy (po to, aby zajmować się bezustannie drugą osobą), a wynajmowanie opiekunki również wiąże się z wieloma ograniczeniami i generuje spore koszty. W wielu przypadkach najkorzystniejszym rozwiązaniem dla chorego i jego rodziny będzie dom opieki dla osób z demencją, w którym zajmie się nim doświadczony i wykwalifikowany personel.

Co ma znaczenie podczas szukania odpowiedniego domu opieki?

Z demencją boryka się mnóstwo osób, jest to bardzo popularna choroba występująca w podeszłym wieku. Opieka nad takim pacjentem jest dużym wyzwaniem, wymaga cierpliwości i empatii. Choroba ma negatywny wpływ na sferę psychofizyczną, powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Z czasem opieka oferowana pacjentowi w domu staje się niewystarczająca, nie jest on w stanie samodzielnie funkcjonować. Osoba chora na demencję może zacząć stanowić zagrożenie dla siebie i pozostałych członków rodziny. Czasem wręcz niemożliwe jest sprawowanie opieki nad chorym z różnych powodów. Najlepszym i niekiedy wręcz jedynym rozwiązaniem może być dom opieki dla osób z demencją w Warszawie.

Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy zajmuje się pensjonariuszami całodobowo. Chory będzie miał dostęp między innymi do personelu medycznego. Istotne jest to, aby pracownicy domu opieki byli osobami doświadczonymi, wykwalifikowanymi, empatycznymi. Na uwadze powinno się mieć również to, czy ośrodek gwarantuje elastyczne godziny odwiedzin. Znaczenie ma odległość domu opieki od miejsca zamieszkania pacjenta. Jeśli będzie się znajdował w najbliższej okolicy, to zniknie problem z dojazdami i odwiedzinami członków rodziny.

Na co zwracać uwagę, wybierając dom opieki dla osób z demencją?

Podczas wybierania domu opieki dla osoby z demencją należy mieć na uwadze to, jakie oferuje wyżywienie na miejscu. Sprawdzić należy stan sanitarny obiektu, możliwość dostosowania menu do zdrowotnych potrzeb żywieniowych pensjonariusza. Kolejną kwestią jest przyjazność ośrodka, jego przystosowanie do osób zmagających się z demencją. Znaczenie mają: metraż i wyposażenie wnętrz, czystość, przestronność, oznaczenia pomieszczeń pensjonariuszy, wystrój pokoi. Sprawdzić należy oferowane aktywności, zajęcia terapeutyczne dla chorych na demencję. Istotne są gry pamięciowe, puzzle, ćwiczenia wspomagające koordynację oko-ręka, tworzenie albumów i kolaży, zajęcia muzyczne. Terapie powinny być prowadzone przez osoby wykwalifikowane, które mają doświadczenie w pracy z pacjentami z demencją. 

Jako Gold Senior – dom opieki w Warszawie zapewniamy:

 • bogatą ofertę aktywności.
 • różne typy terapii zajęciowej,
 • wyżywienie na miejscu,
 • odpowiednią liczbę pracowników,
 • przyjazną atmosferę,
 • wykwalifikowanych pracowników,
 • personel cechujący się empatią i szanujący godność pensjonariuszy,
 • atrakcyjne ceny,
 • formalności ograniczone do minimum,
 • architekturę dostosowaną do potrzeb pensjonariuszy,
 • możliwość częstych odwiedzin.