Close

Dom opieki dla chorych na Alzheimera

Dom opieki dla chorych na Alzheimera
Dom starców dla osób chorujących na Alzheimer

Choroba Alzheimera dotyka osoby już po 65 roku życia, a po 80 roku życia ryzyko wystąpienia znacznie wzrasta. Na świecie, z tą chorobą zmaga się obecnie 40 milionów ludzi. To schorzenie neurodegeneracyjne, powodujące degradację struktury ludzkiego mózgu, prowadzącą do zmian zachowania i zaniku pamięci długotrwałej. Chory doznaje zaburzeń osobowości, skutkujących trudnymi zachowaniami o różnym charakterze, od agresji do apatii. Następuje upośledzenie wykonywania codziennych czynności życiowych oraz demencja, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Problem ten dotyczy nie tylko osoby dotkniętej chorobą, ale również jej rodziny, która musi mierzyć się z trudnymi sytuacjami natury psycho – fizycznej. Z tego względu, w wielu przypadkach jedyną drogą, która zapewni stałą i odpowiednią opiekę nad chorym, jest znalezienie odpowiedniego domu opieki dla chorych na Alzheimera.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Trudna decyzja o przekazaniu opieki nad seniorem

To naturalne, że dla krewnych stanowi to trudną decyzję, obarczoną ładunkiem emocjonalnym i wątpliwościami natury etycznej. Jednak muszą pogodzić się z faktem, że jest to najlepsze rozwiązanie, zarówno dla osoby dotkniętej tym schorzeniem, jak i dla nich samych. Dlatego tak ważnym zadaniem jest dla nich znalezienie odpowiedniej placówki opiekuńczej. Częste zmaganie się z poczuciem winy musi być zrównoważone przeświadczeniem o słuszności podjętego wyboru.

Kiedy wiadomo, że to najlepszy wybór?

Decyzja umieszczenia chorego w domu opieki dla osób z Alzheimerem powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem. Kiedy diagnoza nie budzi wątpliwości, należy odpowiednio ocenić stadium choroby i wspólnie omówić warunki i możliwości opieki. Często stan pozwala na bezpieczne funkcjonowanie w domu, pod okiem rodziny i przy wsparciu wizyt lekarza i pielęgniarki. Alternatywą jest skierowanie chorego właśnie do odpowiedniego ośrodka, a czasem jest to jedyna opcja na zapewnienie właściwej, całodobowej opieki. Dzieje się to zazwyczaj w sytuacji, gdy zachowania spowodowane chorobą zaczynają stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa seniora lub jego bliskich.

Kryteria wyboru odpowiedniej placówki

W zależności od potrzeb domy opieki przyjmują seniorów z Alzheimerem na pobyt stały lub okresowy. Czasem praktykowane są kilkutygodniowe turnusy rehabilitacyjne, podczas których rodzina ma czas odetchnąć od ciągłych obowiązków związanych z opieką. Przy wyborze odpowiedniej placówki należy kierować się kilkoma aspektami:
• Indywidualne podejście do pensjonariusza
• Standardy świadczonej opieki
• Empatyczny stosunek personelu
• Zakres działań rehabilitacyjnych
• Lokalizacja

Odwiedziny bliskich

Bardzo ważną sprawą są elastyczne godziny odwiedzin. W zakładach opiekuńczo-leczniczych dla chorych na Alzheimera kładzie się duży nacisk na częsty kontakt rodziny z seniorami. Wizyty są zawsze mile widziane, bo to najlepszy sposób na aktywizację, dlatego dbająca o chorego placówka powinna być zawsze otwarta na przybycie gości. Taką wizytę zaleca się też każdej rodzinie, która decyduje się na skorzystanie z usług danego ośrodka. To najlepszy sposób, aby sprawdzić obiekt i przekonać się o standardach świadczonej opieki. Warto zwrócić uwagę na ilość pracowników przypadających na daną grupę, bo przekłada się to na czas, jaki personel jest w stanie poświęcić każdemu z seniorów.

Dogodna lokalizacja

Ważnym aspektem jest lokalizacja ośrodka. Odległość od rodzinnego domu powinna umożliwiać łatwy dojazd, również komunikacją miejską. Tak jak w przypadku mazowieckiego ośrodka Gold Senior, znajdującego się w dzielnicy Bielany, do którego korzystny dojazd będzie możliwy z obszaru całej Warszawy.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Smacznie i zdrowo

Sprawą na pozór oczywistą jest zapewnione na miejscu wyżywienie. Ośrodek musi posiadać własne zaplecze gastronomiczne, doświadczonych kucharzy oraz smaczny i zróżnicowany jadłospis, który zapewni podopiecznym wszystkie potrzebne wartości odżywcze. Odpowiednie warunki sanitarne i sposób serwowania posiłków mają ogromne znaczenie dla komfortu i jakości czasu spędzanego w ośrodku. Rodzina powinna mieć możliwość towarzyszenia przy posiłkach, powinna też mieć wpływ na serwowane jedzenie pod kątem indywidualnych zaleceń żywieniowych.

Wygoda i bezpieczeństwo

Obiekt musi być dostosowany do potrzeb seniorów z ograniczeniami w poruszaniu się. Najlepiej sprawdzi się pozbawiony barier architektonicznych budynek parterowy, z dogodnym dostępem do ogrodu, o szerokich, przestronnych wnętrzach wyposażonych w ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Jeśli tylko aura na to pozwala, pensjonariusze powinni mieć możliwość długiego przebywania na świeżym powietrzu, z ekspozycją na działanie promieni słonecznych. Odpowiednie, najlepiej elektroniczne zabezpieczenie drzwi wejściowych, zapobiegnie niekontrolowanemu opuszczeniu placówki przez osoby starsze.

Profilaktyka i rehabilitacja

W terapii osób chorych na Alzheimera bardzo ważna jest odpowiednia terapia. Powinna być indywidualnie dobrana do potrzeb danego pacjenta, ale połączona z zajęciami w grupie, angażującymi w obszarze społecznym. Wspólne uczestnictwo w zajęciach plastycznych, konkursach, aktywności na świeżym powietrzu i oczywiście w ceremoniach religijnych pomoże w aktywizacji seniorów dotkniętych demencją. Najważniejsze są ćwiczenia aktywujące połączenia nerwowe odpowiedzialne za pamięć krótko i długotrwałą. W początkowym stadium choroby powinno się jak najwięcej czytać, próbować uczyć nowych rzeczy, na przykład język obcego, jak najczęściej rozmawiać z innymi, czy grać w gry logiczne. W przypadkach zaawansowanego postępu zmian na poziomie neuronalnym, praktykuje się zajęcia zaczerpnięte z dydaktyki przedszkolnej, ponieważ psychika tych osób zaczyna upodabniać się do dzieci. Taka terapia zajęciowa oparta jest na prostych grach pamięciowych, układaniu klocków i puzzli, ćwiczeniach motoryki małej, a często obejmuje spotkania ze zwierzętami.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami