Close

Dobrze skomponowana dieta dla osób starszych leżących, czyli jaka?

Dobrze skomponowana dieta dla osób starszych leżących, czyli jaka?
dieta dla osób starszych leżących

W przypadku chorób dotyczących dysfunkcji narządu ruchu niemożliwe staje się samodzielne wykonywanie nawet prostych czynności dnia codziennego. Osoby leżące potrzebują opieki i to najczęściej całodobowej. Niestety nie zawsze mogą ją otrzymać z różnych powodów. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie się do domu opieki, w którym można liczyć na profesjonalną pomoc. Osoba unieruchomiona wymaga też dobrania właściwego systemu żywieniowego, aby móc prawidłowo funkcjonować i zachować dobre zdrowie.

Jaka powinna być dieta dla osób starszych leżących?

Długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej sprawia, że pojawiają się różne problemy zdrowotne dotyczące układu trawiennego, kostnego i mięśniowego. Niestety wielu seniorów zmaga się z niedożywieniem, brakiem łaknienia, spowolnieniem metabolizmu, zaburzenia odczuwania smaku i zapachu. Pogłębiają się problemy trawienne, zaczynają pojawiać się odleżyny. Opracowanie odpowiedniego planu żywieniowego to podstawa, trzeba zadbać o wysoką gęstość odżywczą pożywienia i jego lekkostrawność. W diecie osoby starszej leżącej nie może zabraknąć pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów, węglowodanów złożonych, owoców i warzyw.

Pokarm powinien obfitować w witaminy, składniki mineralne i antyoksydanty. Dieta musi być naturalna, jak najmniej przetworzona, pozbawiona rafinowanych cukrów i olejów. Wystrzegać trzeba się potraw ciężkostrawnych, smażonych i bogatych w chemiczne składniki wykorzystywane przez przemysł spożywczy. Znaczenie ma nawet konsystencja pokarmu. Jeśli senior ma problemy z posługiwaniem się sztućcami lub gryzieniem, to konieczna może być dieta płynna lub półpłynna. W walce z zaparciami pomocne są fermentowane produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, siemię lniane. Potrawy powinny być duszone, gotowane w wodzie i na parze, pieczone w piekarniku w folii/pergaminie.

Kiedy warto zdecydować się na dom opieki dla osoby w podeszłym wieku?

Osoba starsza leżąca, która boryka się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, wymaga praktycznie całodobowej opieki. Jest ona najczęściej w pełni uzależniona od innych. Niestety nie zawsze każdy ma czas, siły lub możliwości do sprawowania należytej opieki nad schorowanym seniorem. W takim przypadku warto pomyśleć nad znalezieniem odpowiedniego ośrodka, w którym zajmą się prawidłowo osobą starszą leżącą. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w domu seniora, na początku może być to pobyt tymczasowy, trwający miesiąc lub dwa, aby oswoić się z nowym miejscem i zapoznać z personelem. W specjalistycznej placówce senior otrzyma kompleksową opiekę wykwalifikowanych i doświadczonych pielęgniarek, będzie mógł liczyć również na dostęp do lekarza i skorzystać z różnych form terapii/rehabilitacji.

Dom opieki będzie niezwykle pomocny dla osób w podeszłym wieku w przypadku:

  • Braku możliwości samodzielnego poruszania się,
  • Konieczności przebywania długotrwale w pozycji leżącej,
  • Potrzeby bycia karmionym,
  • Korzystania z pampersa,
  • Wymagania rehabilitacji,
  • Przyjmowania stałych leków,
  • Samotności,
  • Konieczności wprowadzenia specjalistycznej diety,
  • Potrzeby masażu przeciwodleżynowego,
  • Nieradzeniu sobie z domowymi obowiązkami,
  • Trudnościach w realizowaniu wizy i badań lekarskich.