Close

Co to jest masaż limfatyczny?

Co to jest masaż limfatyczny?
Co to jest masaż limfatyczny

Masaż limfatyczny jest formą pracy z ciałem, która pomaga układowi limfatycznemu sprawnie i skutecznie poruszać się po całym organizmie. Limfa jest przejrzystym płynem, który może zawierać limfocyty, białe krwinki i inne komórki odpornościowe, a także węzły chłonne – narządy, które filtrują płyn limfatyczny z reszty tkanek organizmu.

Aby limfa nie gromadziła się w jednym miejscu lub nie była zbyt zatłoczona w innej części ciała, stosuje się techniki masażu limfatycznego, które pomagają w jej przemieszczaniu przez węzły chłonne, przewody limfatyczne i przestrzenie między komórkami tkanek.

Układ limfatyczny

Układ limfatyczny jest mechanizmem obronnym organizmu przed infekcjami i chorobami. Układ limfatyczny pomaga również limfocytom zwalczać infekcje i stany zapalne. Płyn limfatyczny opływa wszystkie tkanki ciała, zbierając limfocyty i usuwając odpady tkankowe, odfiltrowując bakterie i inne mikroorganizmy. Układ limfatyczny funkcjonuje poprzez tworzenie basenu z płynem limfatycznym wokół komórek Twojego ciała.

Wpływ masażu limfatycznego

Kiedy masaż limfatyczny jest wykonywany, zwiększa przepływ krwi, co spowoduje, że więcej limfy trafi do tego obszaru i będzie krążyć w układzie limfatycznym. Istnieje kilka mechanizmów, dzięki którym masaż limfatyczny może być skuteczny:

  • Masaż może pomóc rozbić przeszkody w kanałach limfatycznych
  • Mięśnie mogą zaniknąć z braku użycia i to wpływa na drenaż limfatyczny

Na czym polega masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny jest rodzajem terapii masażem, który może pomóc węzłom chłonnym lepiej pracować. Węzły chłonne są małymi organami w kształcie fasoli, które pomagają zwalczać infekcje i choroby. Przechowują one płyn limfatyczny. Jeśli płyn limfatyczny nie przepływa prawidłowo z powrotem do krwiobiegu, masaż limfatyczny może pomóc w usunięciu blokad lub zmniejszeniu obrzęku.

Jak wykonać masaż limfatyczny?

Certyfikowany masażysta może pokazać Ci, jak wykonać masaż limfatyczny, używając swoich rąk lub urządzenia rolującego, takiego jak piłka, wałek lub pas. Może być on wykonywany na każdej części ciała od brzucha do stóp i od głowy do palców u nóg.

Prywatny dom opieki Warszawa posiada wykwalifikowany personel, który prawidłowo wykonuje masaż limfatyczny.

Jak często należy wykonywać masaże limfatyczne?

Zaleca się, aby masaż limfatyczny był wykonywany co najmniej raz w tygodniu. Chociaż węzły chłonne znajdują się na całym ciele, masaż limfatyczny zazwyczaj koncentruje się na obszarach, w których limfa jest zatłoczona. Obszary te obejmują plecy, kark i brzuch.

Liposukcja a masaż limfatyczny

Liposukcja jest zabiegiem stosowanym w celu usunięcia zlokalizowanych złogów tłuszczu. Jest ona znana od ponad trzydziestu lat i ewoluowała od wczesnej technologii ręcznych przyssawek do najnowszych urządzeń do liposukcji wspomaganej laserem, które wykorzystują technologię zimnego lasera (np. CO2), która jest uważana za najbardziej skuteczną. Liposukcja jest generalnie zalecana tylko wtedy, gdy istnieje pewna liczba kilogramów tłuszczu, której nie da się usunąć za pomocą samej diety i ćwiczeń, a ponadto niesie ze sobą ryzyko pęknięcia węzłów chłonnych, jeśli są one przemieszczane podczas zabiegu. Drenaż limfatyczny nie jest uważany za ryzykowny.